KKTC’de depremzedeler için yeni yardım paketi

[ad_1]

KKTC’de depremzedeler için yeni yardım paketi

Alınan kararlara göre, kamu ve özel sektör maaşlarından miktarına göre farklı oranlarda kesinti yapılacak, her türlü vergi kalemi de ortalama yüzde 1 oranında yükseltilecek.

Hollanda televizyonlarının ortak yayınında depremzedeler için 89 milyon euro toplandı

Hollanda televizyonlarının ortak yayınında depremzedeler için 89 milyon euro toplandı

DEVLET KATKILARI

KKTC Bakanlar Kurulu’nun yayınladığı kararnameye göre, ek vergiler ve kesintiler 1 Şubat 2024’e kadar devam edecek. Emekli maaşları ve 13’üncü maaşlar da dahil her türlü maaştan brüt 30 bin liraya kadar yüzde 1, brüt 75 bin liraya kadar olan maaşlardan da aşamalı olarak yüzde 5 oranında kesinti yapılacak. Özel sektör maaşlarından da miktar ayrımı yapılmadan yüzde 1 kesilecek. Siyasi partilerin devlet katkılarından da yüzde 10 kesilecek.

KİRA, İLETİŞİM, SANATÇILAR

Özel sektör işletmelerinin gelir vergisi ve kurumlar vergisi yüzde 1 oranında artırılacak. Döviz kiralarından yüzde 2, Türk Lirası kiralardan ise yüzde 1 oranında katkı alınacak. Motorlu araçların alım satımından yüzde 10, otel izin harçlarından ise yıldız başına 2’si alınacak. KKTC’de sahne alan yabancı sanatçılara ödenen bedellerden yüzde 10 alınacak, mobil telefon faturalarına da yüzde 2 oranında ek vergi konulacak.

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*