Bakan Çavuşoğlu’ndan ‘Suriyelilere kapı açıldı’ iddialarına yanıt

[ad_1]

Bakan Çavuşoğlu'ndan 'Suriyelilere kapı açıldı' iddialarına yanıt

’13 Şubat tarihinden itibaren 77 ülkeden 9 bin 401 personel sahada. 747 ilave personel de yolda’ diyen Çavuşoğlu,Suriyelilere sınır kapıları açıldı iddialarına ilişkin, “PKK’nın YPG’nin kontrol ettiği yerde kapı açılması söz konusu değildir.” açıklamasında bulundu.

Çavuşoğlu, ‘Bize karşı olanlar olabilir, eleştiri de doğaldır ancak halkı provoke etmek için yanlış bilgileri yaymak iyi niyetli bir yaklaşım değil. Bu konu tamamen depremle ilgili. Suriye’yi de etkiledi. Uluslararası topluma teşekkür ederiz. Bu yardımların bazıları doğrudan havadan gidiyor. BM insani yardımları yıllardır gümrük kapısından geçer’ dedi.

Afet bölgelerinde son durum: Can kaybı 31 bin 643'e yükseldi

Afet bölgelerinde son durum: Can kaybı 31 bin 643’e yükseldi

‘Uluslararası topluma ve BM’ye sınır kapılarından geçebileceğini söyledik. Olay bundan ibaret. PKK/YPG’nin bulunduğu bölgeleri açtığımız ya da Suriyeli akını olduğu doğru değildir’ diyen Çavuşoğlu, ‘Bize sorsunlar, biz doğru bilgiyi veririz. Bu kapıların açık olması tamamen insani yardımların ulaşması içindir. Yalan bilgileri yaymak iyi niyet değildir’ ifadelerini kullandı.

‘Eğer Belçika Suriye’deki Suriyelileri ülkelerine götürmek istiyorlarsa biz onlara yardımcı oluruz’ diyen Çavuşoğlu sözlerine şöyle devam etti;

‘Nasıl bizim uçaklarımız hem THY hem diğer özel şirketlerimiz de Deprem bölgelerine yardım götürüyorlar dönüşte de ücretsiz bir biçimde bölgeden ayrılmak isteyen kişileri götürüyorlar oradan alsınlar Suriyelileri kendi ülkelerine getirsinler bu kendilerini bağlar.’

[ad_2]

Source link

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*